Dnes se poslouchá líp než kdysi

Když chtěli lidé v poněkud a především hodně vzdálené historii poslouchat hudbu, neměli moc na výběr. Buď poslouchali to, co si zrovna pobrukovali lidé v jejich nejbližším okolí, nebo si zkrátka museli zazpívat a zahrát sami. A zaručeně se shodneme na tom, že to nebyla zrovna optimální situace. A dnes už bychom se k něčemu podobnému vůbec vracet nechtěli. Jistě totiž uznáte, že poslouchat dejme tomu Karla Gotta nebo nějakého operního umělce v podání souseda bez hudebního sluchu by nebylo ono, a poslouchat nějakou orchestrální skladbu hranou jenom námi osobně na rozvrzané housle by mělo také hodně daleko k dokonalosti.

A tak se vymýšlely způsoby, jak skutečně hodnotná a lidi zajímající hudební vystoupení dostat mezi lidi, a to i bez přítomnosti žádaných umělců, kamkoliv a kdykoliv. A kdo skutečně přemýšlí, ten vesměs něco vymyslí.

magnetofon s páskem

A tak lidé poslouchali s údivem třeba první nahrávky zachycené na gramofonových válečcích s troubou. Jistě, ani to nebylo dokonalé, ale už i to byl technický zázrak.

Ale je jasné, že to muselo zastarat. A tak se postupně nahradily ony válečky gramofonovými deskami. Ovšem kdo pamatuje ony gramofony, dokáže lehce přijít na jejich nedostatky. Desky byly křehké, snadno se zlámaly nebo poškrábaly a přestávaly plnit svůj účel. A že by si někdo vzal gramofon třeba někam na pěší výlet, aby mu hrál do pochodu, to je úsměvná představa.

kazetový magnetofon

A tak se později objevily magnetofony přehrávající pásky, kazetové magnetofony a za mých mladých let supermoderní a žádané walkmany. To už jsme si my lidé mohli nosit s sebou, pokud jsme si vybrali jen nějaké malé ‚šumítko‘, a hrálo to docela spolehlivě, jen byla někdy, jak je známo, potřeba i tužka. Vzpomínáte k čemu? Ano, aby se s ní namotal pásek do kazety, když se tato zašmodrchala v hlavě přístroje. Takže to mělo své výhody a nevýhody.

Pak se zrodily MP3 a další zařízení, do kterých si lze hudbu stahovat. A něco podobného se jako jediné dožilo v hojnějším počtu dnešních dnů. Kdy už bychom kromě staromilců sotva upřednostnili kazeťák, o gramofonu s válečky už ani nemluvě.