Riziko půjček

Materiální svět

Takto se o současné době dost často hovoří, ovšem záleží, z jaké stránky to bereme. Každý z nás nějaký ten majetkem potřebuje, abychom se mohli mít dobře. Není totiž nic špatného, když chceme mít peníze třeba na vlastní dům a auto. Druhá stránka věci je, když se člověk žene za penězi za každou cenu a převyšují jeho duševní uspokojení, takže třeba práce jde na úkor volného času. Je tedy na každém, kterým směrem se vydá, ale nikdo se úplně bez peněz neobejde. Když je nemáte, tak je tu lákavá vidina půjček, díky kterým je můžeme mít během chvíle.

auto před domem

Ovšem z neškodného zadlužování se brzy může stát situace, ze které budeme mít problém vycouvat. Nyní se může zdát půjčka jako snesitelná, ale může se nám pokazit třeba auto, s kterým jezdíme do práce a rázem nebudeme mít kde sehnat peníze na splátku. Může to dojít až do situace, kdy si na půjčku vezmeme další půjčku, a to už není vůbec dobrá situace.

Hypotéka

Tento pojem je spjat s dlouhodobou půjčkou na nemovitost určenou k bydlení. Pořídit si v dnešní době vlastní bydlení totiž znamená zaplatit částku v řádech milionů. Při běžném čistém platu zaměstnance, který z něho platí řadu výdajů je jasné, že takovou částku dá dohromady za dost dlouhou dobu. Když už tedy hypotéku podepíšeme, tak si musíme udržovat jistou finanční rezervu a počítat s tím, že během této doby budeme muset každý měsíc vydělat dost peněz, abychom se nedostali do zbytečných potíží.

velký dům

Opožděné splátky můžou znamenat různé poplatky, takže ve finále zaplatíme za půjčku ještě více peněz. Sice je to někdy zápřah, ale během této doby už budeme bydlet ve vlastním třeba s rodinou, takže za ty starosti to často stojí. Ze začátku musíme počítat s tím, že 100 % hypotéku nám nikdo neposkytne, protože pár desítek procent jde z naší kapsy a na zbytek nám bude půjčeno.